İŞİN ADI

Özel Bağlantı Elemanları

 

İŞ AÇIKLAMASI

Geliştirilen teknoloji sac levhalara cıvata veya somun gibi bağlantı elemanlarının kaynak gerektirmeden veya saca delik delinmesine gerek kalmadan birleştirilmesini sağlar. Kaynak yani herhangi bir ısı girdisi gerektirmediği için düşük enerji sarfiyatı sağlar. Delik delinmesine gerek olmadığı için ise özellikle sızdırmazlık gerekli olan uygulamalarda conta, köpük gibi ekstra malzeme kullanımını ortadan kaldırır. Bu sayede de birim maliyet avantajı sağlar.

Bu ürün sac levhaların oldukça fazla kullanıldığı sektörler olan beyaz eşya, otomotiv, savunma sanayi, havacılık gibi sektörlerde kullanılması ön görülmektedir.

 

FAALİYET ALANI veya ALANLARI

Sektör gözetmeksizin sac metal parçaların kullanıldığı tüm alanlarda kullanılır. Örneğin: otomotiv sektöründe gövde ve şase parçalarında (BIW: Body in White) kullanılmaktadır. Özellikle kaynak prosesinin yetersiz kaldığı alüminyumdan üretilmiş parçalarda oldukça fazla kullanılmaktadır.

 

EKİP ÜYELERİ

Süleyman Kahraman, Mühendislik ve İş Geliştirme:

https://www.linkedin.com/in/s%C3%BCleyman-kahraman-01982597/

 

YATIRIM BİLGİLERİ

Yatırım aldı mı? Evet

 

REFERANSLAR/DAĞITIM KANALLARI

Firmaların ürün geliştirme, satın alma ve imalat departmanları ile görüşülerek firmanın ürettiği mevcut ürünlere yönelik ürün adaptasyonu çalışmaları yapılmıştır. Şimdiye kadar toplam 46 firma ile görüşme yapılmıştır. Bu firmalar sektöre bağlı dağılımı aşağıdaki gibidir

  • %54 Otomotiv sanayi (2 tanesi Otomotiv OEM firmasıdır)
  • %27 Makine imalat/inşaat/diğer
  • %12 Kompozit imalatçıları
  • %7 Savunma Sanayi

 

TEŞVİK VE DESTEKLER

TÜBİTAK 1512 –Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı

 

FSMH

4 Adet TPE patent başvurusu yapılmıştır.

1 Adet PCT patent başvurusu yapılmıştır.

1 Adet daha PCT patent başvurusu yapılması hedeflenmektedir.

 

FİRMA ÜNVANI

Fecon Arge ve Mühendislik Hizmetleri LTD ŞTİ.