ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLEN “OTOMOTİVİN GELECEĞİ TASARIM YARIŞMASI” ‘NDA ULUKOZA GİRİŞİMCİMİZİN KOMPORİZE FİRMASI 3. OLDU!

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) 11.’sini düzenlediği “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” (OGTY) finali Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ev sahipliğinde gerçekleşti.

OİB tarafından sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen ve bu yılki teması “Şarj ve Batarya Teknolojileri Çözümleri” olan OGTY finaline BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, OİB Denetim Kurulu Üyesi ve OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

BUÜ’YE EN FAZLA PROJE KATILIM ÖDÜLÜ

Bursa Uludağ Üniversitesi, 11.’si gerçekleştirilen OİB Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda en fazla proje başvurusu yaparak bu alanda özel bir ödüle layık görüldü. Çok sayıda üniversiteden proje başvurusunun geldiği yarışmada en fazla başvuruyu yapan BUÜ’ye ödülü OİB Denetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova tarafından takdim edildi.

 

ULUKOZA GİRİŞİMCİMİZ DE ÖDÜL ALDI

Türkiye otomotiv sektörünün ihracattaki tek koordinatör birliği olan OİB’in, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde bu yıl 11’incisini düzenlediği yarışmada toplam 500 bin TL ödül dağıtıldı. ULUKOZA girişimcimiz KOMPORİZE firması kurucusu Mustafa KUYUMCU da 100 bin TL ödül alarak 3. oldu.

 

ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİNDE BAŞARI ÇITASI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Toplumun her kesimi ile buluşmaya önem veren bir üniversite modeli oluşturma gayretlerinin devam ettiğini söyleyen Kılavuz; “Kampüsün duvarları arasında sıkışıp kalmış bir getto üniversite olmak yerine şehirle bütünleşmiş bir üniversite olmak istiyoruz. Bu yüzden de kendimizi daha iyi görebilmemiz gerektiğine inandık. Dünya genelinde ölçümler yapan sıralama kuruluşları var. Bunlardan birisi olan Times Higher Education sıralama kuruluşuna başvuruda bulunduk. Genel anlamda bin ile bin 500 sıralaması arasında olduğumuzu gördük. Bu sıralama kuruluşunun 6 parametresi var. Onlardan birisi de Endüstri ile İlişkiler alanı. Bu alanda 2021 yılı verilerine göre dünyada 716. sırada yer aldık. Bu yılın verilerinde ise 663. sıraya yükseldiğimizi gördük. Tabii bir de Teknoloji Transfer Ofisimiz var. Çok deneyimli ve çalışkan bir ekibimiz var. Orada da fedakârca çalışmalar yürüttük ve bugün Bursa’nın iş dünyası ile akademisyenlerini buluşturan özel bir köprü haline getirdik. ULUKOZA bünyesinde de genç girişimcileri proje hazırlamaya teşvik ediyor, hazırladıkları projelere de TÜBİTAK tarafından destek almalarını sağlıyoruz. Sadece bu yıl TÜBİTAK’ın 1512 projesiyle destek verdiği Türkiye’deki 132 projenin 8’i ULUKOZA’dan çıktı. O gençlerden birisi de bugün yapılacak yarışma finaline kalan 10 projelerden birinin sahibi olarak yer alıyor” diye konuştu.

Yazıyı Paylaş