TECHXTİLE START-UP CHALLENGE DEĞERLENDİRME KURULU

Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinin başında gelen tekstil ve konfeksiyon sektörlerini desteklemek ve ülkemizin ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla 2009 yılından beri düzenlenen “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi”, 10 yılda sektörü Ar-Ge ile bütünleştirmek ve üniversite-sanayi birlikteliğini güçlendirmek yolunda çok önemli çıktılar elde etmiştir. Birçok projenin geliştirilmesine, genç araştırmacıların cesaretlendirilmesine ve sektördeki şirketlerin vizyon yenilemesine katkı sağlamıştır. Yıllar içerisindeki gelişimi ile on birinci yılında ise ‘Teknolojik Alanlarda Değer Üreten Girişimler ve İş Birlikleri’ odağında yeniden düzenlenerek ölçeklenebilir, ticarileşmeye uygun ve inovatif projelerin yarıştığı bir girişimcilik programına dönüştürülmüştür. 2019 yılında “TechXtile Start-Up Challenge” başlığı altında güncellenen Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nın bu yıl ikincisini düzenlenmektedir.

Yeni teknoloji ve metotların üretime dahil edilmesi, yenilikçi ürünler tasarlanması, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve tekstil alanında ihracatta katma değerin artırılmasını destekleyen TechXtile Start-Up Challenge, tekstil sektörü için teknolojik derinliği, yeniliği ve ticarileşme kabiliyeti olan yenilikçi fikirlerin yarıştığı bir girişimcilik programıdır. Yarışma öncesinde ve sonrasında gerçekleştirilen birçok uygulama, eğitim ve etkinlikte girişimciler, Ar-Ge Merkezleri, yatırımcılar, sanayiciler, kamu kurumları, akademisyenler ve öğrenciler farklı platformlar arayıcılığıyla bir araya getirilmekte ve gelişmeye teşvik edilmektedir.

Bursa Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi olarak Genel Müdür Yardımcımız Nihal SAĞLAM ve Girişimcilik ve Ticarileştirme Koordinatörü Erkin BİLALOĞLU  tekstil alanında ihracatta katma değerin artırılmasını destekleyen TechXtile Start-Up Challenge’da  tekstil sektörü için teknolojik derinliği, yeniliği ve ticarileşme kabiliyeti olan yenilikçi fikirlerin yarıştığı bir girişimcilik programında yer alan girişimcilerin iş fikirlerini değerlendiren jüri üyesi olarak yer almaktadır.

28 Kasım 2020 Cumartesi günü Nihal Sağlam ve E. Erkin Bilaloğlu’nun katılımı ile  TechXtile Start-Up Challenge değerlendirme kurulu gerçekleştirilmiştir.

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email