BURSA’DA ULUKOZA GİRİŞİMCİSİ TARIMDA VERİMİ 3 KAT ARTTIRDI

Tarımsal işletmelerin ürünlerini yönetmelerine yardımcı olmak için yapay zekâ kullanılarak geliştirilen GÖRSENTAM Tarım Teknolojileri, ‘Akıllı Tarımsal Mücadele Sistemi’ ve ‘Uzaktan Zararlı İzleme Sistemlerin Geliştirilmesi’ projeleriyle arazideki riskleri önceden tahmin ederek üreticinin yüzünü güldürüyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin bir markası olan ULUKOZA  Programı’ndan mezun olan girişimciler, sektörlerinde fark yaratmaya devam ediyor.  ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve tarımsal işletmelerin ürünlerini yönetmelerine yardımcı olmak için yapay zekâyı kullanan GÖRSENTAM Tarım Teknolojileri firmasının, ‘Akıllı Tarımsal Mücadele Sistemi’ ve ‘Uzaktan Zararlı İzleme Sistemleri’ sayesinde üreticiler sadece SMS ve mobil uygulamaya gelen bildirimleri takip ederek ilaçlama ve gübreleme önerileri ile ürünlere zamanında müdahale ederek tam verimlilik sağlıyor.

ZARARLILARIN BİLGİLERİ TOPLANIYOR

Ziraat Mühendisi Mert Demirel tarafından 2020’nin şubat ayında kurulan TÜBİTAK ve KOSGEB desteği ile ULUTEK Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren GÖRSENTAM Tarım Teknolojileri, tarımsal işletmeler için yapay zekâ tabanlı teknolojik çözümler geliştiriyor. Üreticilerin arazilerine tarımsal meteoroloji istasyonları kurarak sıcaklık, hava nemi, rüzgâr verileri, yaprak ıslaklık süresi ve yağış gibi iklim verileri toplanıyor. Diğer yandan arazideki zararlı çıkış tarihi ve popülasyon seviyesi ölçülüyor. Toplanan tüm bu verileri sisteme işliyor ve lokasyona özel hava tahmini, tarımsal hastalık enfeksiyon riski, zararlı çıkış zamanı önceden belirleniyor ve gübreleme önerisi yapıyor. Kullanıcı ise sadece SMS ve mobil uygulama üzerinden gelen bildirimleri takip ederek arazisindeki risklere karşı başarılı bir mücadele gerçekleştiriyor.

ZEYTİNDE VERİM 3 KAT ARTTI

Sistemin hakkında bilgi veren Firma Sahibi Mert Demirel, “Gemlik’te bir zeytin arazisinde geleneksel ilaçlama takvimine göre uygulama yapan bir zeytin üreticisi geçen sene 5.5 kilo verim alıyordu. Bizim sistemimizi kullanarak bir yılda verimi 16.6 kiloya ulaştı. Bu sene ise ağaç başı 25 kilo verim hedefliyoruz ve bir sonraki sene bu rakam 30 kiloya çıkacaktır. İlk hedefimiz Türkiye’deki tüm zeytin üreticilerinin bu sistemi kullanarak ilaçlama maliyetlerini düşürüp, ürünün rekoltesini artırmak” diye konuştu.

YÜZDE 100 YERLİ YAZILIM

Türkiye’de tarımsal mücadele sistemine önemli yatırımlar yapıldığına da dikkati çeken Demirel, “Bu yatırımlar yurt dışından ithal ediliyor. Türkiye’de ise bu meteoroloji istasyonlarını ve hastalık zararlı risk tahminlerini yapan yerli firma yok. Bizim yazılımımız yüzde 100 yerli. Rakiplerimizden en büyük farkımız ise zirai teknik veriyi iklim verileri ile işleyerek kullanıcıya gerçek ve zamanında uyarıyı vermek. Ayrıca bu sistemler uzman sistemler adı altında geçiyor fakat bu uzman sistemleri kullanabilmek için de bir uzmana ihtiyaç duyuluyor. Biz ise bu uzman ihtiyacını ortadan kaldırarak tüm işi yazılım ile halledip kullanıcıya kararlı sonuçlar iletiyoruz” dedi.

BASINDA YER ALAN HABERLER;

[22.02.2021 12:09]Akilli tarimla verim üç kat artti! – Rota Bursa
http://www.rotabursa.com/haber/guncel/akilli-tarimla-verim-uc-kat-artti/15749.html

[22.02.2021 11:59]Bursa da ULUKOZA programi, tarimda verimi 3 kat artirdi – Bursa Haberleri – Bölge Haberleri – Bursa da Bugün
https://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-ulukoza-programi-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-1387076.html

[22.02.2021 10:28]ULUKOZA FIRMASI, TARIMDA VERIMI 3 KAT ARTIRDI – www.posta16.com
https://www.posta16.com/ulukoza-firmasi-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-94570.html

[22.02.2021 14:10]Bavul Haber Özel – bavulhaber.com
http://www.bavulhaber.com/tarim/akilli-tarim-ile-verim-3-kat-arti-h3762.html

[22.02.2021 13:20]Bursa Haber – ULUKOZA Firmasi, Tarimda Verimi 3 Kat Artirdi – Bursa Haber
https://www.bursahaber.com/ekonomi/ulukoza-firmasi-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-h1994330.html

[22.02.2021 13:58]Bursali firma tarimda verimi 3 kat artirdi – Haberleri – Bursa Hakimiyet
http://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/bursali-firma-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-493656.html

[22.02.2021 13:19]ULUKOZA Firmasi, Tarimda Verimi 3 Kat Artirdi – www.manset16.com
http://www.manset16.com/haber/ulukoza-firmasi-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-h4126.html

[22.02.2021 13:20]ULUKOZA Firmasi, Tarimda Verimi 3 Kat Artirdi – www.tele16.com
https://www.tele16.com/ekonomi/ulukoza-firmasi-tarimda-verimi-3-kat-artirdi-h478.html

Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email